2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında desteklenen Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğünün projesi, eğitimden uzak kalan çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sunacak.

2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)’na sunulan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmeye uygun görülen “Minik Eller Hayata Hazırlanıyor” isimli proje Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın katıldığı bir törenle imzalandı.

Projede Çanakkale’nin tarımsal faaliyetlerin yoğunlukta olduğu beş ilçesinde, tarımsal faaliyetlere katılan yerleşik ve mevsimlik tarım işçilerinin, eğitimden uzak kalan 3-6 yaş aralığındaki çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına devamlılıkları sağlanarak, kurumlardan ücretsiz olarak yararlanmalarına destek verilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında çocukların tüm gelişim alanlarını desteklemek ve okul öncesi eğitim kurumlarından yararlanmalarını sağlamak amacıyla Çanakkale’de bulunan meslek liselerinin de katkılarıyla prefabrik yapıların imal edilmesi planlanıyor.

Yerleşik tarım faaliyetlerinde bulunan kırsal alanda yaşayan halkımızın yaşam standardı ve üretim miktarı artıracak proje, Ayvacık, Bayramiç, Ezine, Lapseki ve Yenice ilçelerinde belirlenen alanlarda kurulacak yapılarda çocuklara eğitim vermeyi amaçlıyor. Buralarda çocukların gelişim süreçleri alanında uzman kişiler tarafından takip edilerek ailelere çocukları hakkında bilgi verilecek, aynı zamanda başta aileler olmak üzere projemizin uygulandığı bölgelerde tüm halk tarafından eğitimin değerinin kavratılmasına katkı sağlanacaktır. Proje sayesinde çocuklarını güvenli, sağlıklı ve huzur dolu eğitim merkezine gönderen ebeveynlerin ekonomik hayata katkıları ve istihdamı artacağından uzun vadede ulusal kalkınma hedeflerine katkı sağlanacağı öngörülüyor.

Çanakkale Öğretmenevinde imza törenine; Çanakkale Valisi İlhami AKTAŞ, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat YILMAZ, GMKA Genel Sekreteri Hasan İSKENDER, Çanakkale İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Ergüven ve ilgili personel katıldı.

Toplam bütçesi 2.069.468,00 TL olan SOGEP projesinin 1.600.000 TL’lik tutarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilecek.

Yorumlar Devre Dışı Bırakıldı!